Zielone osiedle marzeń

Zielone osiedle marzeń

Z pewnością wielu z nas, zwłaszcza żyjąc na co dzień w dużych blokowiskach, marzy o uroczym domku w stylu austriackim lub w stylu australijskiego bądź amerykańskiego przedmieścia. Nieduży, nowoczesny, ekologiczny, parterowy lub z jednym piętrem, otoczony pięknym, zielonym ogrodem, w dodatku położony z bezpiecznej, cichej okolicy z miłymi i zawsze uśmiechniętymi sąsiadami. Czy to niedoścignione marzenie?

Niekonieczne. Nie dość, że ludzie mogą stosunkowo prosto otrzymać kilkuset tysięczny kredyt, to jeszcze rynek nieruchomości staje się coraz bogatszy. Niezwykle kuszącą ofertą są obecnie osiedla domków jednorodzinnych lub bliźniaków, budowane przez developerów. Inwestorzy kupują zazwyczaj potężne działki budowlane w atrakcyjnych cenach i stawiają na nich kilkanaście uroczych, niemal identycznych domków jednorodzinnych.

Coraz częściej osiedla z tego typu domkami są w całości ogrodzone, stanowiąc jakby odrębną społeczność. Na osiedlu są drogi, którymi poruszają się samochody, place zabaw, sklepiki, a u bram zobaczyć można ochronę. W obrębie całego „zielonego osiedla” pracują kamery przemysłowe. Rodzice nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich dzieci, bawiących się przed budynkiem, ponieważ szczelne ogrodzenie uniemożliwia wydostanie się na zewnątrz. A co z nieproszonymi gośćmi? Nie każdy może wejść na osiedle chronione. Najczęściej portier anonsuje gościa mieszkańcowi, dzwoniąc do niego i pytając o wyrażenie zgody na wejście.

Modny ogród wokół

Nowoczesne trendy w architekturze wykraczają poza wnętrza naszych domów i mieszkań, skupiając się na wizytówce każdego osiedla, czyli na jego zagospodarowaniu przestrzennym zieleni. Nieważne, jak duży posiada ono teren okalający domki czy bloki mieszkalne, czy ma zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych czy całe setki, ogród można urządzić stylowo i nowocześnie, niekoniecznie bardzo drogo.

Dzieje się tak za sprawą aktualnej mody, która zapanowała w ogrodnictwie. Stawia się na naturalność, prostotę, geometryczne kształty, styl ekologiczny. Chodzi o to, żeby każda roślina i ozdoba wyglądały, jakby stworzyła ją matka natura, a nie wprawna ręka profesjonalistów z firmy ogrodniczej. W architekturze ogrodów zastosowanie znalazły pozornie nieużyteczne surowce czy przedmioty, jak stare głazy czy potężne, spróchniałe już konary. Nowoczesność położyła nacisk na to, co pozornie stare i bezużyteczne, odkrywając piękno i urok niemal wszystkiego.

Jak przystało na nurt ekologiczny, potrzebny będzie akcent wodny, który działa uspokajająco i nastraja i optymizmem. Co można zrobić w tym zakresie? Np. zbudować oczko wodne czy małą fontannę. Dobrze jest powierzchnię ogrodu podzielić na kilka obszarów, w zależności od tego, jak chcemy go wykorzystywać. Chodzi tu przede wszystkim o florę, która będzie różnić się w poszczególnych miejscach. Warto mieć trochę przestrzeni na rekreację, np. granie w piłkę czy urządzenie grilli, część typowo ozdobną czy miejsce przeznaczone do uprawy roślin. W ten sposób unikniemy zdeptania wrażliwych odmian roślinności.Możliwość komentowania jest wyłączona.

https //infomoto.pl/artykul/zamienniki-silnikow,124929.html