Styl retro w dzisiejszych wnętrzach

Styl retro w dzisiejszych wnętrzach

Wbrew pozorom, nowocześni ludzie kochają nie tylko modernistyczne, oryginalne i nieco egocentryczne wzornictwo, ale również kwintesencję klasyki. Wnętrza nie muszą być nowoczesne, aby wyglądały aktualnie, a nawet ponadczasowo. Planując jednak aranżację w stylu retro, należy cechować się doskonałym wyczuciem smaku i stylu, aby wnętrze nie wyglądało ostatecznie groteskowo, barokowo, chaotycznie albo wręcz śmiesznie.

Wystrój wnętrz świadczy o guście osób odpowiedzialnych za to zadanie – nie architektów, ale właśnie właścicieli budynków czy lokatorów. Wiele osób ceni sobie bardzo potężne meble w ciemnym drewnie, z widocznymi już spaczeniami, jednak doskonale zakonserwowane. Trzeba wiedzieć, że decydując się na taki styl retro lub vintage, należy zwrócić szczególną uwagę o wzajemne dopasowanie elementów – nie tylko umeblowania, ale również sprzętów, farb i tapet. Nawet przesada może być stylowa i piękna, o ile nie zamienia się w bezguście i kicz.

Styl retro świetnie nadaje się nie tylko do salonu czy sypialni, ale również do łazienki. Wolnostojące wanny, utrzymane w klimacie sprzed kilku epok, robią obecnie furorę wśród klientów salonów z wyposażeniem łazienek. Wybierając styl retro, kieruj się zasadą im mniej, tym lepiej. Zawsze możesz „dorzucić” kilka ozdób, a wiele zmian ciężko jest cofnąć po fakcie. Marzysz o wnętrzu vintage, ale boisz się zrobić pierwszy krok lub nie masz całkowitego pomysłu? Poproś o pomoc architekta wnętrz.

Architekt wnętrz – czy to aby dobry pomysł?

Zanim zabierzemy się za urządzanie naszych własnych czterech kątów, pojawia się pytanie – zrobić to samemu, czy powierzyć fachowcowi? Zlecając wykonanie projektu aranżacji domu, według naszych wytycznych, często zapominamy o tym, że budynek, w którym będziemy mieszkać, przez lata musi być nie tylko ładny, ale i funkcjonalny. Przestronne pomieszczenia są wygodne w utrzymaniu czystości, ale jednocześnie sprawiają wrażenie zimnych i mało przytulnych. Należy również pamiętać o tym, że nietypowe wymiary pokoi zmuszą nas do zakupy mebli na wymiar, które niejednokrotnie są bardzo kosztowne.

Idealnym rozwiązaniem jest projektowanie każdego z pomieszczeń zgodnie z jego przeznaczeniem. Obecnie prym wiodą wystroje wnętrz w nowoczesnym stylu. Między poszczególnymi pomieszczeniami występują jedynie niewielkie ścianki lub też przesuwane drzwi, dzięki czemu w takim domu z powodzeniem możemy urządzać przyjęcia nawet na kilkadziesiąt osób, pomimo kilkudziesięciometrowej przestrzeni. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają duże rodziny. Modne są również duże okna. Nie należą one do najtańszych, ale z pewnością dzięki nim uda nam się zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za energie elektryczną. Profesjonalny architekt wnętrz zaplanuje wszystko z dbałością o nasz budżet.Możliwość komentowania jest wyłączona.

www.ofio.pl/k/styl-zycia/