Kupno domu – przez Internet czy z agentem nieruchomości?

societe.com ACN

Kupno domu – przez Internet czy z agentem nieruchomości?

Decyzja zapadła. Kupujemy dom. Najlepiej z ładną, niezbyt dużą działką. Wiemy dokładnie, w której miejscowości chcemy mieszkać i jak, mniej więcej, daleko od centrum czy miejsca pracy. Pozostaje znaleźć to jedyne miejsce, które posłuży nam na wiele lat, jeśli nie do końca życia, a potem następnym pokoleniom. Jest jeszcze inne wymaganie – cena, na którą możemy sobie pozwolić.

Metod poszukiwań istnieje obecnie dużo. Najbardziej tradycyjną i godną zaufania jest z pewnością agencja nieruchomości, koniecznie z odpowiednimi certyfikatami i dyplomowanymi pracownikami – agentami nieruchomości. Dostosują oni ofertę do naszych wymagań, życzeń, oczekiwań i posiadanego budżetu. Oczywiście w grę wchodzi tu spora prowizja. Przy kilkusettysięcznych kwotach, 1% może rzeczywiście okazać się dużą ilością pieniędzy. Jednak na usługi udzielana jest gwarancja, więc mamy pewność, że kupiony domek faktycznie sprosta naszym oczekiwaniom. Agencje często pomagają również w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego z banku i wspierają klientów w załatwianiu wszelkich, niezbędnych formalności.

Innym sposobem poszukiwań czterech kątów, jest internet. Na różnych portalach branżowych znajdziemy wiele ofert, umieszczanych nie tylko przez agencje nieruchomości, ale również przez osoby prywatne. Ta druga opcja pozwala zaoszczędzić kwotę przeznaczoną na prowizję dla agenta oraz otwiera drogę do negocjacji ceny, ponieważ po drugiej stronie stoi taki sam człowiek jak Ty, który być może bardzo się spieszy ze sprzedażą. Oglądasz posiadłość i nie jesteś pewny czy wszystko zgadza się z opisami i projektem? Zawsze, przed podpisaniem umowy, zabierz na miejsce niezależnego specjalistę od nieruchomości, który w dodatku stwierdzi, czy proponowana przez sprzedawcę cena jest adekwatna do jakości.

Pośrednictwo nieruchomości

Jeśli mamy zamiar sprzedać dom czy działkę, to należy wyposażyć się w dzisiejszych czasach w znaczącą cierpliwość. Zamieszczenie ogłoszenia w Internecie czy lokalnej prasie na niewiele się zda – oczywiście zazwyczaj. Ma to związek z tym, że obecnie nie ma chętnych na zakup nieruchomości, ponieważ społeczeństwo staje się coraz to uboższe i bardziej zadłużone. Aby nie tracić swojego czasu i pieniędzy, warto udać się do biura nieruchomości. W takim miejscu, nie tylko zlecimy agentom sprzedaż naszej nieruchomości, ale również dowiemy się, ile pieniędzy wart jest nasz dom, mieszkanie czy działka. Często wydaje nam się, że posiadana przez nas nieruchomość jest nieskazitelna i niezwykle cenna, sugerując się wartością sentymentalną lub już nieaktualnymi kryteriami i że w krótkim czasie zyskamy za nią znaczną sumę pieniędzy. Niestety, zamieszczając nawet kilkanaście ogłoszeń często okazuje się, że nikt nie jest zainteresowany zakupem.

Pośrednik nieruchomości wytłumaczy nam jakie domy cieszą się popytem na danym rynku i w aktualnym czasie. Najczęściej liczy się lokalizacja. Kupowane są bowiem mieszkania zlokalizowane w miejscu, gdzie niedaleko znajduje się sklep spożywczy, szkoła, przedszkole czy przystanek autobusowy, a przede wszystkim centrum miasta. Przed podpisaniem umowy z pośrednikiem, warto ustalić, jaką kwotę będziemy zobowiązani zapłacić, jeśli sprzedaż nieruchomości dojdzie do skutku, czyli po prostu spytajmy o prowizję dla agenta.Możliwość komentowania jest wyłączona.

wartość nieruchomości