Budowa – zakup działki i wybór firmy

kredyt hipoteczny

Budowa – zakup działki i wybór firmy

Gdy kupujemy działkę pod budowę domu, należy w pierwszej kolejności zorientować się, czy została już wcześniej ona przekwalifikowana na budowlaną i jaką spełnia funkcję w planie zagospodarowania przestrzennego. Bowiem wiele działek, pomimo wspaniałych widoków i licznego sąsiedztwa, należy do rekreacyjnych czy też rolniczych. Możemy na nich postawić altankę i zasadzić drzewka, ale nie wybudować dom. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego jest uzależnione uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kiedy załatwimy już wszelkie formalności, czeka nas jeszcze dużo pracy, właściwie kupno to dopiero początek. Najtrudniejszy jest bowiem wybór ekipy budowlanej. Jeśli spojrzymy na ogłoszenia zamieszczone w Internecie, to wydawać by się mogło, że istnieje wiele firm oferujących tego typu usługi. Szybko zmienimy zdanie, jeśli zajrzymy na fora internetowe i poczytamy opinie o tzw. „fachowcach”. W ten oto sposób okaże się, że tak naprawdę wybór jest niewielki, a ceny bardzo wysokie. Należy liczyć się z tym, że dobra firma budowlana ma zarezerwowane najbliższe terminy, dlatego też rozpoczęcie naszej budowy musimy przesunąć o co najmniej kilka miesięcy. Ponadto musimy brać pod uwagę fakt, że nikt nie podejmie się budowy domu w okresie zimowym. Jest to bowiem ciężko niewykonalne. W ziemi wykonuje się jedynie prace wykończeniowe. Jak widać zakup odpowiedniej działki to dopiero początek problemów na jakie musimy się przygotować marząc o własnych czterech kątach.

Zakup działki budowlanej to jeszcze nie wszystko

Nie da się ukryć, że budowa domu to trudne zadnie. Niektórzy decydują się wykonywać je w gronie rodzinnym, inni zatrudniają robotników, ale większością pracy i tak zajmują się sami, a już na pewno je nadzorują, a jeszcze inni powierzają w całości to zadanie fachowcom, chcąc wprowadzić się po prostu „na gotowe”. Płacą i wymagają. Wykwalifikowany murarz niejednokrotnie nie jest w stanie sobie poradzić nawet z budową komina. W tym przypadku liczy się doświadczenie oraz znajomość różnorodnych technologii. Niestety takich umiejętności nie nabywa się w szkole.

Wybierając firmę budowlaną, najlepiej kierować się opiniami znajomych i rodziny, a także referencjami. Niestety często się zdarza, że nie znamy osób, które w ostatnim czasie decydowały się na budowę domu. W takim przypadku bardzo przydatny będzie Internet. Warto poczytać przede wszystkim opinie na forach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że bardzo często pozytywne opinie są zamieszczane na zamówienie konkretnej firmy (tzw. marketing szeptany), a negatywne pisze konkurencja. Niestety, takich sytuacji nie da się uniknąć. Możemy oczywiście sami założyć nowy post i w ten sposób dyskutować o umiejętnościach, doświadczeniu oraz cenach konkretnych firm budowlanych.

Jeśli już podejmiemy ostateczną decyzję, to należy pamiętać, aby sprawdzić wiarygodność firmy. Poprośmy do wglądu zaświadczenie o wpisie do działalności gospodarczej (możemy to sami sprawdzić na stronie CEIDG) lub KRS. Nigdy nie należy zapominać o podpisaniu umowy. Dzięki niej, od nierzetelnej firmy będziemy mogli szybko uzyskać odszkodowanie oraz zwrot wpłaconych zaliczek.Możliwość komentowania jest wyłączona.

Kliknij