Szalunki brzeszcze

Szalunki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Pojęcie szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący obiekt charakterystyki w niniejszym poradniku określany jest stosownie takim jednoznacznikiem. Wiąże się to bowiem z faktem, że szalunek budowany jest w większości przypadków z użyciem różnych elementów konstrukcyjnych robionych z drzewa. Do robienia deskowania używane są różnorodne gatunki. Jeżeli jednakże zależy nam na szalunku w istocie stabilnym, wytrzymałym i co niesłychanie znaczące – niestrudzonym na szereg różnorodnych uszkodzeń mechanicznych bądź szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych, warto zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W dyscyplinie budownictwa niezmiernie często pojawia się też powszednie określenie deskówka albo szalówka. W rutynie są to charakterystyczne formy kreowane po to, żeby dodawać kształty mieszance betonowej. Nie jest to struktura stawiana na stałe, ale typowa forma tymczasowego użytku. Robi się ją z zastosowaniem wyżej wspomnianego drzewa czy też w bardziej kompetentnych wypadkach – metalu, ale nie są to jedyne możebne typy towarów. Szalowanie czasami przeprowadza się z wykorzystaniem płyt – przykładowo robionych z wiórów drewnianych albo klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są wymagane przy wykonywaniu rozmaitych struktur z betonu bądź żelbetonu. Często służą one także harmonijnemu wykonaniu prefabrykatów różnorodnego rodzaju. 
Biorąc pod uwagę zarówno wygląd, jak i proces tworzenia i co za tym idzie – odpowiednie wykorzystanie szalunków, wyznacza się ich parę standardowych odmian. Do najczęściej spotykanych odmian deskowania zaliczyć powinno się między innymi wariant indywidualny. Jest to deskówka wykonywana na jeden raz. W wielu przypadkach jednakże elementy wchodzące w skład takiej kategorii pozostają zastosowane wielokrotnie. Cała struktura tymczasem jest jednokrotna. Indywidualny szalunek dopuszcza na wznoszenie stosunkowo niewielkich konstrukcji oraz takich, które odznaczają się niestandardowymi zarysami. Kolejnym ciekawym modelem są szalunki inwentaryzowane- wytwarzane z zastosowaniem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc natomiast na atrybut użytkowania deskówek, rozróżnia się szalunki przestawne, przesuwne a także ślizgowe. W sferze deskowania dachów czy ścian posiadających zwyczajną budowę szkieletową, wydziela się dwa znaczące rodzaje szalunków- pełne i niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.