Brukarstwo płock

Brukarstwo

W sektorze budownictwa da się napotkać takie pojęcie jak brukarstwo. Co w sumie symbolizuje to hasło? Zanim dowiemy się czym jest brukarstwo, trzeba odpowiedzieć na pytanie czym jest w ogóle bruk. Mianowicie bruk to zwyczajnie powierzchnia ulicy, chodnika czy placu. Utwardzona jest ona za sprawą ciasno przylegającym do siebie kamieniom albo kostkom. Znając termin bruk, można w tym momencie z łatwością odpowiedzieć na pytanie czym jest brukarstwo. Jest to jedna z domen kwalifikowanych do przemysłu budowlanego, a konkretnie do sekcji drogownictwa. Brukarstwo zajmuje się wykończeniami drogowymi. Zawodem zaangażowanym w sekcji brukarstwa jest brukarz. Osoba zatrudniona na takie stanowisko odpowiedzialna jest przede wszystkim za wszelkie roboty drogowe. Do obowiązków brukarza należą w szczególności prace takie jak: rozbieranie, brukowania i naprawianie nawierzchni dróg, ulic, placów, przejazdów skarp lub chodników. Brukarz odpowiedzialny jest też za układanie kostki brukowej w wyżej wyszczególnionych miejscach. Przed przystąpieniem do planowania kostki, trzeba przygotować powierzchnię. Należy wygładzić posadzkę, a samą nawierzchnię kładzie się na przygotowanej uprzednio podbudowie składającej się z piasku a przy tym tłucznia.
              Jednym z kluczowych artykułów potrzebnych w brukarstwie jest kostka brukowa. Posiada ona różnorodny format ale także obrys. Może być stworzona z takiego podłoża jak: obrobiony kamień, ceramika, beton czy też kamień polny. W wypadku obrobionego kamienia mamy do czynienia z kostką granitową czy też bazaltową. Jeśli rozchodzi się o ceramikę, użytkowana jest ona w cegle klinkierowej. Beton jest mieszany, by powstała z niego kostka betonowa, a kamień polny można też napotkać pod nazwą tzw. kocich łbów. Kamień polny użytkowany był mniej więcej do lat 50. Był to tani materiał a w dodatku łatwo osiągalny, jednakże jego nieregularny kształt wywoływał nierówną powierzchnię i zdecydowanie utrudniało to na przykład jazdę autem.
              Jeśli chodzi o kostki brukowe, są one przeważnie użytkowane w dzisiejszych czasach. Robione z kompozycji betonu, realizowane są one metodą wibroprasowania. Taka kostka tworzona jest w rozmaitych grubościach, w zależności od tego, w którym miejscu ma być kładziona. W przypadku nieobciążonych chodników stosuje się grubość 4 cm, a na powierzchniach, na których jest znaczący ruch wykorzystuje się grubość już 10 cm.


Możliwość komentowania jest wyłączona.