Cegła klinkierowa augustów

Zalety cegły klinkierowej

W sferze budownictwa jedną z najbardziej znaczących form surowców jest powszechnie popularna, pełna bogatych plusów wykorzystania cegła klinkierowa. To artykuł bardzo wymagający, jeżeli chodzi o jego dalsze wykorzystanie a także równie kłopotliwy do otrzymania w ramach procesu produkcyjnego. Jeśli cegła ma być należycie wykorzystana, zgodnie z jej przeznaczeniem, bezwarunkowo powinna dotrzeć w ręce zawodowca z wieloletnim należytym stażem w dziedzinie budownictwa. 
Zestawiając klasyczną cegłę klinkierową z wielorakimi innymi rodzajami dostępnych na naszym rynku materiałów, trzeba wspomnieć, iż odznacza się ona szeregiem różnych pozytywów technicznych. Do tego, to produkt szczególnie ładny. Etymologicznie klinkier pochodzi natomiast zapewne od słowa holenderskiego klingen, które z kolei w dosłownym objaśnianiu rozumie się jako „dzwonić”. Jaki to ma zaś związek z opisywaną tutaj cegłą? Otóż jak się okazuje, cegła klinkierowa charakteryzuje się swoistym dźwiękiem- trochę metalicznym. Zweryfikować to można, wykonując prosty test polegający na delikatnym zastukaniu dwiema cegłami, jedną o drugą. 
Niestety, brak porządnej wiedzy na temat znaków wyjątkowych tradycyjnych cegieł klinkierowych sprawia, że nazwą tego typu określa się wszystkie cegły. Nie jest to niemniej jednak jest właściwe, ponieważ klinkierówki tutaj omawiane znamionują się należytymi cechami. Po pierwsze, powinny posiadać stosowną nasiąkliwość, jaka na ogół jest mniejsza niż sześc procent, albo ewentualnie równa sześciu procentom. W wypadku niemieckich przedsiębiorstw specjalizujących się w fabrykacji cegieł klinkierowych, dopuszczalna jest norma siedmiu procent nasiąkliwości. Po drugie, rzetelna cegła klinkierowa produkowana jest w ramach procesu wypału gliny. Po trzecie, to solidny artykuł mrozoodporny i nadzwyczaj wytrzymały. Ową wytrzymałość rozumie się natomiast jako wytrzymałość na ściskanie przekraczającą standard 30 MPa. Deficyt któregokolwiek z wyżej wymienionych parametrów uniemożliwia określenie danego artykułu budowlanego cegłą klinkierową
W obwodzie omawianych cegieł wyróżnia się różnorodne formaty, z czego w naszym kraju za powszechnie uznawany jest wariant RF 250 x 120 x 65 mm. W obwodzie tego rozmiaru wydziela się natomiast trzy podkategorie cegieł klinkierowych- perforowane, szczelinowe, pełne. Te pierwsze wspaniale sprawdzają się przy wznoszeniu struktur naziemnych, te drugie są doskonałe do obudowywania kominów prefabrykowanych, z kolei te trzecie to prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o prowadzenie prac budowlanych w bardziej znojnych warunkach pogodowych- na przykład produkowanie kanalizacji, studni, przepustów.


Możliwość komentowania jest wyłączona.